
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Thickness | 0.8 mm |
Stock: 5871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03226
Ext.Price$0.03226
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03226 | $0.03226 |
| 10 | $0.01613 | $0.16130 |
| 50 | $0.01437 | $0.71850 |
| 100 | $0.01280 | $1.28000 |
| 500 | $0.01171 | $5.85500 |
| 1000 | $0.01071 | $10.71000 |
| 3000 | $0.00980 | $29.40000 |
| 5000 | $0.00823 | $41.15000 |
